No item found! Please check your config!

Krzywousty - Artykuły filtrowane wg daty: maj 2017

30 maj 2017

Niemcy w walizce

Zespół Szkół nr 1 w Płocku zaprasza zainteresowanych kulturą i językiem niemieckim na interaktywną wystawę Deutschchland im Koffer – Niemcy w walizce. Partnerami przedsięwzięcia są Goethe-Institut w Warszawie i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

Niekonwencjonalna, bo składająca się z dwóch wielkich walizek wystawa Goethe-Institut jest dostępna w Zespole Szkół nr 1 w Płocku. Oglądający w aktywny sposób i z humorem mogą poznać kraj, ludzi, kulturę i język niemiecki. Charakter ekspozycji  zapewnia  dobrą zabawę zarówno uczniom  znającym język niemiecki, jak i też tym wszystkich, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z językiem niemieckim. Zainteresowani nauczyciele mogą bawiąc się sprawdzić, poszerzyć i zaktualizować swoją wiedzę o Niemczech. Dodatkowo otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach (nie tylko) językowych ze swoimi uczniami.

Nauczyciele (języka niemieckiego) mogli wziąć udział w lekcji otwartej przygotowanej w oparciu o „zawartość” walizek (gry, filmy, muzyka), którą poprowadziła pani Agnieszka Kozakiewicz, nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół nr 1 w Płocku, a następnie w dobrej zabawie z językiem niemieckim podczas wspólnego  zwiedzania wystawy. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali zestaw materiałów pomocniczych i wskazówki do ich wykorzystania na lekcjach z uczniami. W kolejnych dniach nauczyciele mogą obejrzeć wystawę wraz z uczniami i poprowadzić na miejscu lekcję ze swoimi uczniami z wykorzystaniem otrzymanych materiałów.

Uczniowie ze szkół podstawowych biorą udział w różnorodnych grach i zabawach językowych, prowadzonych nie przez nauczycieli języka niemieckiego z Zespołu Szkół nr 1 w Płocku, (dobra) znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana. Interaktywna, kolorowa wystawa pozwala uczniom poznawać Niemcy i „poczuć” ten kraj wszystkimi zmysłami.

Dodatkowo zapraszamy uczniów do udziału w mini – projekcie pt. Jak wyglądają Niemcy – kraj, ludzie, język – w Twojej walizce, polegającego na przygotowaniu plakatu dowolną techniką
i mającego na celu zaprezentowanie swoich skojarzeń, wiedzy i doświadczenia z językiem niemieckim,  zachęcenie do uczenia się tego języka czy też przedstawienie możliwości, jakie daje jego znajomość. Prace mogą być wykonane indywidualnie lub grupowo (w grupach maks. 5 osobowych).

Sukces uczniów naszej szkoły

III miejsce w XLV Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego

/etap wojewódzki/

W dniach 06-07 maja 2017 odbyły się w Kozienicach eliminacje wojewódzkie  XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Drużyna koła turystycznego WATRA zakwalifikowała się do tego etapu zajmując I miejsca w eliminacjach regionalnych, które miały miejsce w zeszłym miesiącu.  W skład drużyny reprezentującej nasze gimnazjum weszli: Adam Jankowski /kl.III2/, Wiktor Skierski /kl.III1/ i Filip Cybulski /kl.I3/. Opiekunem drużyny i osobą odpowiedzialną za przygotowanie uczniów do turnieju był p. Artur Brzeski.

Konkurencje turniejowe  obejmowały wiedzę z zakresu geografii, krajoznawstwa i historii oraz wymagały wykazania się  sprawnością fizyczną i orientacją w terenie.

W trakcie turnieju miały miejsce następujące konkurencje turniejowe:

 1. Część teoretyczna
 • test wiedzy składający się ze 100 pytań, obejmujący zagadnienia:
  • krajoznawcze,
  • turystyczne,
  • topograficzne,
  • dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • udzielania pierwszej pomocy
 1. Część praktyczna
 • turystyczny marsz na orientację,
 • turystyczne ABC:
  • pomiar odległości w terenie,
  • organizowanie wycieczki i biwaku,
  • rozpoznawanie obiektów krajoznawczych z terenu województwa podkarpackiego
  • gra azymutowa,
 • turystyczny rower (tor przeszkód),
 • praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy,

 Po wyrównanej rywalizacji koło turystyczne WATRA ostatecznie zajęło doskonałe III miejsce w klasyfikacji końcowej turnieju. Adam Jankowski zajął dodatkowo indywidualnie II miejsce za zdobycie największej ilości punktów w teście wiedzy.

Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu turystycznego oraz wydawnictw książkowych o tematyce krajoznawczej.

Organizatorem turnieju było Mazowieckie Forum Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego a patronat nad imprezą objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Artur Brzeski- opiekun koła turystycznego „WATRA”

O nas

Zespół Szkół nr 1 w Płocku to szkoła bezpieczna, przyjazna i nieustannie się rozwijająca. Dobre wyposażenie, baza sportowa i wykwalifikowana kadra to niewątpliwe atuty szkoły.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj ...

Nasz Głos