No item found! Please check your config!
"Szkoła do hymnu" 2021 r. to akcja zachęcająca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".
 Hymn śpiewany jest w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada, o godz. 11.11.

25 listopad 2021

Olimpiada ZUS

23 listopada odbył się etap szkolny olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wzięło w nim udział 15. osób z klas: II A i II B . Do etapu wojewódzkiego zostały zgłoszone 3 uczennice z najwyższą punktacją: Weronika Pikalska, Julia Jasińska i Justyna Morawska.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. 

Wzięli w niej udział uczniowie klasy IV b i V b. Na lekcjach historii przeprowadzonych przez panią Jolantę Rybińską,  młodzież wysłuchała słuchowiska „MAŁY” ROZNOSICIEL NADZIEI. Poznała historię Pana Stanisława. Uczniowie wraz z nim przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy. Zrozumieli, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło.

Wykonali laurki i kartki, które zostały przekazane Powstańcom.

19 listopada klasa IV b z wychowawczynią p. Sylwią Bogiel i nauczycielką historii p. Jolantą Rybińską wybrała się zwiedzać Płock z PLOT. Zajęcia w Mediotece „eMka” poświęcone były płockiemu poecie Władysławowi Broniewskiemu. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat życia i twórczości poety. Mateusz, Karolina, Wojtek i Julka recytowali wiersze dla swoich koleżanek i kolegów. Podczas zajęć odwiedzili pomnik Władysława Broniewskiego oraz jego dom rodzinny. W sali muzealnej obejrzeli ekspozycję fotografii i dokumentów dotyczących życia i twórczości poety. Wycieczka, mimo brzydkiej pogody bardzo się podobała. Niektórzy nie mogą się doczekać następnej.

Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju. Była to doskonała lekcja historii i patriotyzmu, gdzie nie mogło zabraknąć naszej szkoły.

Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 śpiewaliśmy hymn w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. "Na baczność" przed kamerkami komputerów stanęła też klasa, która pracowała w trybie zdalnym. Ochoczo włączyła się we wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” za pośrednictwem internetu.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji. Jesteśmy dumni z naszej społeczności szkolnej, która z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

08 listopad 2021

Lekcje z ZUS

Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. ZUS przygotował lekcje, dzięki którym młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy będą cokolwiek wiedzieli o ubezpieczeniach – zarówno jako pracownicy, jak i prowadzący własny biznes. Dowiedzą się dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe i co będą mieli z tego, że będą opłacać składki.

„Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń(zasady solidaryzmu społecznego) .

W IV LO projekt realizują dwie klasy.

Klasa II A na wiedzy o społeczeństwie z p. Jolantą Rybińską

Klasa II B na podstawach przedsiębiorczości z p. Marią Bornińską

Po raz trzeci uczniowie IV LO wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”, organizowanej pod patronatem MEN. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. W naszej szkole uczniowie mieli okazję obejrzeć dwie gazetki ścienne: Płock – miasto bohater (przy sali 111) i rotmistrz Witold Pilecki (przy sali 222). Na pierwszym piętrze została zorganizowana wystawa publikacji dotyczących historii Polski XX wieku. Klasa IA zapaliła znicze pod pomnikiem Witolda Pileckiego.

W dniu 28 października 2021r. Panie z salonu urody Abacosun przeprowadziły warsztaty z kosmetologii w klasie V b. Pani Aleksandra Pomorska opowiedziała uczniom z czego zbudowana jest skóra i jak w warunkach domowych należy o nią dbać. Ponadto, zapoznała uczniów z częstymi problemami skóry, takimi jak włókniaki i brodawki oraz doradziła jak należy postępować z tymi łagodnymi nowotworami. Pani Kinga Białaszek wyjaśniła uczniom, że białe plamki na paznokciach oznaczają niedobór żelaza, a podłużne bruzdy niedobory wapnia i witamin b. Kolejnym zagadnieniem było obgryzanie paznokci wśród młodych ludzi. Pani Kinga bardzo szczegółowo opisała ten problem i na zdjęciach pokazała przykre konsekwencje tego złego nawyku. Nad wszystkim czuwała właścicielka salonu, Pani Iwona Tunyan, dzięki której uczniowie zdobyli cenną wiedzę.

Kim jest dietetyk? Czym się zajmuje? Jak dbać o zdrowie i utrzymać odpowiednią wagę ciała? Na te i inne pytania wyczerpująco odpowiedziała zaproszona na spotkanie zawodoznawcze z uczniami klas I A i III AG (klasy z dietetyką) pani dietetyk Wiktoria Kucińska. Gość opowiedział młodzieży o tym, jakie trzeba ukończyć szkoły, aby wykonywać zawód dietetyka i zachęciła do podejmowania pracy, która w jej przypadku była pracą marzeń. Być może to spotkanie stanie się inspiracją dla młodzieży, która nie tylko skorzysta z cennych wskazówek, ale także właśnie z dietetyką będzie wiązać swoją przyszłość.

O nas

Zespół Szkół nr 1 w Płocku to szkoła bezpieczna, przyjazna i nieustannie się rozwijająca. Dobre wyposażenie, baza sportowa i wykwalifikowana kadra to niewątpliwe atuty szkoły.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj ...

Nasz Głos