No item found! Please check your config!
03 październik 2023

Wszystkie dzieci zbierają ELEKTROŚMIECI!

885 razy

 

Drodzy uczniowie i rodzice !!!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

Termin Akcji: 06.III.2023- 10.IV.2023

Miejsce Akcji: Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny uczniowie SP klasy od IV-VIII oraz uczniowie liceum, przynoszą do Pani M. Kapuścińskiej (sala 118).

Duży sprzęt typu lodówka, pralka prosimy o zostawienie obok dyżurki Pań Woźnych i poinformowanie wyżej wymienionych nauczycieli.

PARTNERZY  AKCJI :

Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

W dniu 21.04.2023r. w naszej szkole odbyła  się akcja pt. „S.O.S. dla Ziemi”, w ramach której  klasy miały za zadanie ubrać się w kolory niebieski(symbol czystości) i/lub zielony (nadziei).

Podczas akcji na długich przerwach przed salą 118 były wyświetlane filmy o wpływie człowieka na środowisko oraz jak należy postępować, aby poprawić jakość powietrza, wody, gleby . Wyświetlano również filmy o segregacji odpadów i obiegu zamkniętym  . W tym dniu zostały rozstrzygnięte  konkursy: „Konkurs na zabawkę ekologiczną” (SP) oraz konkurs plastyczny „Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem - czyli co ja mogę zrobić dla poprawy środowiska w skali lokalnej i globalnej” (LO). 

Dodatkowo cztery klasy brały  udział w sprzątaniu terenu na osiedlu Międzytorze

Dziękujemy za włączenie się do naszej akcji

Marzena Kapuścińska

Uczniowie klasy IIIA

Dnia 24 kwietnia 2023 w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi „ Rady na odpady” na którym uczniowie dowiedzieli się jak postępować ,aby zmniejszyć rabunkową eksploatację i tak już ograniczonych zasobów naturalnych.

Kolejny raz przypomniano uczniom dlaczego warto segregować odpady, promowano gospodarkę o obiegu zamkniętym

Co może zrobić człowiek dla ochrony ziemi?

  1. Segreguj odpady

Segregacja odpadów jest kluczowym ogniwem w procesie recyklingu. Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru śmieci z naszego otoczenia, recykling jest niezbędny. Dlatego jako konsumenci powinniśmy znać i stosować zasady segregacji.

  1. Używaj bidonów na wodę

Bidony i wielorazowe butelki na wodę pozwolą Ci mieć ją zawsze ze sobą. Nie musisz kupować małych, jednorazowych butelek, żeby być cały czas nawodnionym.

  1. Zrezygnuj z samochodu

Jeśli to możliwe, zostaw samochód w garażu. Jak najczęściej wybieraj spacer, rower albo komunikację publiczną do poruszania się po mieście. To zdrowe nie tylko dla środowiska, ale też dla Ciebie, bo zapewnisz sobie regularną porcję ruchu na świeżym powietrzu.

  1. Oszczędzaj prąd

Używaj energooszczędnych żarówek, nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, naucz się pracować na baterii laptopa, a robiąc pranie, czy używając zmywarki, wybieraj program oszczędny za każdym razem, kiedy to możliwe.

  1. Nie marnuj żywności

Kupuj tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Nie rób zakupów na zapas, ponieważ często sporo z tych rzeczy trafia do kosza. By to sobie ułatwić, można planować posiłki (lub tylko obiady) i na zakupy wybierać się z konkretną listą produktów.

  1. Zjedz, zanim pójdziesz na zakupy

Uczucie głodu uruchamia w nas potrzebę impulsywnego kupowania. Na wiele rzeczy mamy ochotę, która przechodzi po obiedzie. Możesz przez to wrócić z zakupów z rzeczami, których w ogóle nie potrzebujesz. Zanim więc pójdziesz do sklepu, zjedz coś.

  1. Oddawaj plastikowe nakrętki na akcje charytatywne

Nie tylko pomożesz środowisku, ale ktoś dzięki Tobie będzie mieć środki na zakup wózka czy rehabilitacji.

24 kwietnia 2023 zorganizowano na I piętrze wystawę prac plastycznych uczniów

Segreguj odpady!

Dlaczego warto segregować śmieci ?

Więcej przerobionych śmieci to mniej śmieci pozostawionych naszym potomkom. Prawidłowa segregacja odpadów to mniej śmieci w naszym naturalnym środowisku. Większy przerób odpadów to także mniejsze zużywanie się surowców. Sensowna gospodarka śmieciami zwiększa również nasz komfort życia, świat dookoła jest czystszy.

Segregacja odpadów to:

  • oszczędność miejsca na składowane śmieci;
  • oszczędność energii, wody, paliwa czy węgla;
  • mniejsza liczba wycinanych drzew;
  • mniejsze zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych;
  • mniejsza degradacja krajobrazu i terenów zielonych.

Możliwość ponownego przetworzenia odpadów

Papier, szkło, metal czy tworzywo sztuczne to materiały, którym można dać nowe życie. Są to surowce wtórne, które, poddane procesowi recyklingu, będą służyły do produkcji nowych wyrobów. Dzięki temu ilość odpadów zmniejszy się, a my wszyscy skorzystamy z możliwości zakupu nowych, często tańszych produktów.

Co więcej, surowce mogą być źródłami energii – wystarczy jedna plastikowa torba, aby żarówka świeciła przez 10 minut!

Warto w tym miejscu dodać, że odpowiednie gospodarowanie odpadami pozwala na znacznie szybsze i łatwiejsze poddanie ich procesowi recyklingu. To z kolei zapewnia jeszcze lepsze wykorzystanie surowców wtórnych.

O nas

Zespół Szkół nr 1 w Płocku to szkoła bezpieczna, przyjazna i nieustannie się rozwijająca. Dobre wyposażenie, baza sportowa i wykwalifikowana kadra to niewątpliwe atuty szkoły.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj ...

Nasz Głos